Ligoninėje paminėtos Užgavėnės

2014-03-04

Per šv. Kazimiero dieną pagal senąsias tradicijas, antradienį, į Kauno klinikinės ligoninės kiemą išvaryti žiemos ir prisišaukti dainomis, šokiais ir žaidimais taip laukiamo pavasario atbildėjo Užgavėnių personažai Lašininis ir Kanapinis. Juos pakvietė ligoninės darbuotojų profesinė sąjunga, surengusi Užgavėnių šventę darbuotojų kolektyvui bei mažiesiems ligoniukams.

„Šiemet Užgavėnių šventės iniciatoriai – patys darbuotojai. Mat kelerius metus dideliame kolektyve ji nebuvo rengiama, nors anksčiau švęsdavome“, – sakė profsąjungos pirmininkė Irena Tavgėnienė.

Nelabąją žiemą (kuri šiemet anksčiausiai pati pabėgo niekieno nevaroma) iš ligoninės kiemo padėjo išvaryti Kauno technologijos universiteto folkloro ansamblis „Goštauta“. Keliasdešimt darbuotojų šūksniais, smarkiu trepsėjimu, pokštais ir žaidimais padėjo Kanapiniui nugalėti Lašininį. Nors Gavėno labai nenorėjo paleisti iš savo kaulėtų rankų Giltinė, besišvaistanti dalgiu, vis dėlto Velykų pranašės – Zuikienės komanda laimėjusi niekur negirdėtų mįslių kautynes, Gavėną išvadavo. Nepastebėtas neliko ir velniūkštis.

Šast prie vieno, šast prie kito, trečią žiūrėk jau apkabina ir nuodėmes skaičiuoti ima. Bandė velniūkštis gudrumu į ligoninės šaunų kolektyvą įsilieti, bet, matyt, kad jam nelabai per tą valandą pavyko draugystę užmegzti. Net kažkas iš darbuotojų suabejojo ar galima su simpatišku velniu nuotraukoje įsiamžinti. Ar nebus tik blogio jėgos įsikūnijimas? Nors čigonėlės žadėjusios visą teisybę pasakyti, žvilgtelėjusios į dangų ėmė spėlioti koks bus pavasaris. Užgavėnių diena nors ir be lietaus, tačiau saulė spindulių pašykštėjo. Senoliai sakydavo: jei per Užgavėnes saulės nėra, linų gėriau nesėk, nes vis tiek nederės. Ką gi, metai parodys, ar čigonėles buvo teisios, ar jų burtai pildysis. Kad žiema negrįžtų jos dvasią pagal visas tradicijas nutarta sudeginti ant laužo.

Užsiliepsnojus Morei, ugnies liežuviams laižant nelabosios veidą bei rankas, visi, dideli ir maži, dalyvavę šventėje, buvo pakviesti mielinių blynų ragauti ir karštos arbatos gerti. Sumanios ligoninės šeimininkutės blynus iškepė pagal specialų receptą, tad visiems juos valgant net seilė tįso. Sakoma, kad per Užgavėnes reikia valgyti daug ir riebiai, nes prasidėjus gavėniai laikomasi papročio iki Velykų pasninkauti.

Pastaruoju metu Užgavėnių šventė tiek išpopuliarėjo, kad ji organizuojama ne tik mokyklose, ikimokyklinio ugdymo įstaigose, bet ir įmonių kolektyvuose. Tai gera proga prisiminti senąsias etnografines tradicijas, tiesiog pabūti su bendruomene kitoje aplinkoje, pasimokyti kūrybiškumo ar paprasčiausiai vaikiškai pašėlti.

„Tradicijų puoselėjimas ne tik šeimoje, bet ir kolektyve suvienija darbuotojus, padeda atsiskleisti kiekvieno talentams. Juk ne vienas iš mūsų šokame, dainuojame ar kokiu nors muzikos instrumentu grojame“, – sakė profsąjungos pirmininkė Irena Tavgėnienė. Jos manymu tokios šventės dideliame ligoninės kolektyve skleidžia darną ir gėrį.