Istorinis atradimas: mūsų gimdymo namai susiję su japonų geradario šeima

2018-01-18

Kauno klinikinės ligoninės filialas P.Mažylio gimdymo namai taps lankytinu istoriniu objektu japonams. Mat jiems įdomi jų geradario, žydų gelbėtojo Japonijos konsulato pareigūno Čijunės Sugiharos veikla Kaune. Kaip neseniai išsiaiškino P.Mažylio gimdymo namų darbuotojos, Č.Sugiharos šeimą ir mūsų namus sieja labai svarbus ryšys.

Rugsėjį P.Mažylio gimdymo namuose apsilankė Č.Sugiharos šeimos narės: sūnaus žmona Michi Sugihara ir jos marti Mari Sugihara. Jos domėjosi, ar būtent mūsų namuose gimė vienas iš trijų Č.Sugiharos sūnų Haruki. Tada tai patvirtinantis dokumentas dar nebuvo rastas, bet manyta, kad diplomato žmona 1940 m. pasirinko P.Mažylio gimdymo namus, kurie tuo metu buvo moderniausia gydymo įstaiga Kaune, čia gimdė turtingos moterys.

Kauno regioniniame archyve radome išrašą, kuriame rašoma, kad Jukiko Sugihara atvyko į ligoninę 1940 m. gegužės 28 d. 13.30 val., po to, kai pajuto gimdymo skausmus. Po labai sklandaus gimdymo, kurį priėmė gydytoja St. Chvedukaitė, 14 val. gimė 2,85 kg svorio berniukas. Abu pacientai išrašyti birželio 4 d.

Č.Sugihara buvo Japonijos vicekonsulas, kuris 1939-1940 m. kartu su šeima dirbo Kaune ir prasidėjus Antrajam Pasauliniam karui per keletą mėnesių taip vadinamųjų „Gyvenimo vizų“ dėka išgelbėjo tūkstančius žydų pabėgėlių. Iš viso Čijunė ir Jukiko Sugiharos turėjo keturis vaikus. Vyriausiasis sūnus Hirokis (1936-2001), gimė Japonijoje, antrasis sūnus Čiakis (1938-2010) – Helsinkyje, o ketvirtasis sūnus Nobukis (g. 1949) – Japonijoje.

Saulius Tvirbutas