ATSAKYMAS VYGANDUI TRAINIUI

2015-09-28

Paklausimo turinys (neredaguotas):

"Tiriant baudžiamąją bylą dėl 11 mėnesių kūdikio Domo Drėzo mirties (buvusi slaugytoja Valdareza Beleškienė nuteista už neatsargų gyvybės atėmimą ir piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi), iš gydymo įstaigos dingo daug įkalčių – švirkštai, kuriais naudojantis buvo suleistas kalis, adatos, flakonas, lašelinės sistema, nuo grindų buvo nuvalytas kūdikio kraujas.

Įkalčių dingimas smarkiai pasunkino ikiteisminį tyrimą. Dėl jų sunaikinimo buvo pradėtas atskiras ikiteisminis tyrimas, tačiau bylą Kauno apygardos prokurorė A.Lipkevičienė nutraukė, nes niekur (nei SAM, nei KKL) nebuvo priimto nė vieno teisės akto, kuris įpareigotų gydymo įstaigų darbuotojus imtis priemonių, jog iki teisėsaugos atvykimo būtų išsaugoti galimi nusikaltimų įrankiai, nebūtų tvarkomos patalpos.

 

Klausimai Kauno klinikinei ligoninei

1) Ar praėjus trejiems metams nuo tragedijos (D.Drėzo mirties) KKL yra patvirtinusi taisykles ar kokį nors kitą teisės aktą, įpareigojančias gydymo įstaigos darbuotojus saugoti įkalčius (medicinines priemones), netvarkyti patalpų, kol atvyks teisėsauga?

2) Jei tokie pareigojimai (taisyklės) yra, ar juose numatytos konkrečios sankcijos už jų nevykdymą?Koks tai teisės aktas, kada jis buvo priimtas?

3) Jei ne – kodėl iki šiol to nėra padaryta? Tragedijos gali kartotis, tačiau ir vėl nė vienas medikas neneštų atsakomybės už įkalčių sunaikinimą. Ačiū, Vygandas Trainys, „Lietuvos ryto“ Kauno sk. korespondentas."

 

ATSAKYMAS:

Jūsų klausimuose metami kaltinimai ligoninei yra nekorektiški ir šališki. Ligoninė dirba vadovaudamasi įstatymais ir neprivalo kurti tvarkų, taisyklių, reglamentų ir kitų teisės aktų, jei to nenumato Lietuvos Respublikos įstatymai. Net jūsų rašytame straipsnyje "Medikus išgelbėjo jų sukurta netvarkos sistema" ("Lrytas.lt", 2014 m. liepos 31 d.) prokurorė A. Lipkevičienė ikiteisminio tyrimo nutraukimą dėl dingusių švirkštų argumentavo citata: "Nėra nusikaltimo, jeigu nėra jį apibūdinančio įstatymo". Gydymo įstaiga iš Kauno apygardos prokuratūros ne tik kad negavo jokių tolesnių nurodymų ar rekomendacijų, bet ir papildomai kreipėsi į prokurorę A. Lipkevičienę (2014 m. rugpjūčio 12 d.), kad ji pateiktų patvirtinančius dokumentus dėl nutraukto ikiteisminio tyrimo. Kauno apygardos prokuratūra tai padaryti atsisakė ir tik patvirtino, jog ikiteisminis tyrimas nutrauktas nenustačius veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.

 

Gediminas Stanišauskas, tel (8 682) 671 86
VšĮ Kauno klinikinės ligoninės atstovas ryšiams su visuomene